Co si o této poloze myslí hejtman kraje Vysočina:

Poloha Vysočiny je naší velkou šancí

Komentáře- JIHLAVSKÉ LISTY   9.9.2005

Jak asi většina čtenářů ví, naše Česká republika se skládá z celkem čtrnácti krajů. Krajem nejzápadnějším je kraj Karlovarský, krajem nejvýchodnějším je kraj Moravskoslezský, kraji nejsevernějšími jsou kraje Ústecký a Liberecký a kraji nejjižnějšími jsou kraje Jihočeský a Jihomoravský. Je celkem pochopitelné, že kraje často řeší v různých oblastech obdobné problémy, a proto se za účelem vzájemné výměny názorů relativně často zástupci jednotlivých krajů společně scházejí.

Vzájemná výměna názorů a zkušeností mezi kraji má již delší dobu svá pravidla a fungující pravidelný řád. Zhruba již před více než čtyřmi lety vznikla Rada Asociace krajů České republiky, která je složena z hejtmanů všech krajů a následně vznikly i její komise. Komisí Rady Asociace krajů existuje a pracuje celkem 13. Jedná se například o Komisi pro veřejnou správu, Komisi pro školství, Komisi pro financování krajů, Komisi pro kulturu a památkovou péči, Komisi pro regionální rozvoj, Komisi pro zdravotnictví, Komisi pro sociální záležitosti atd.

ńJak již jsem se zmínil, všechny tyto komise se obvykle pravidelně jedenkrát za jeden až dva měsíce scházejí a jejich členové (zpravidla po jednom až dvou zástupcích z každého kraje) spolu diskutují společné problémy krajů.

Já se nyní možná k překvapení některých čtenářů nebudu zabývat obsahem jednání těchto komisí, ale dovolím si upozornit na jinou věc. Troufám si tvrdit, že místem setkání členů komisí je zdaleka nejčastěji krajské město Vysočiny Jihlava. V některých případech je tomu dokonce tak (například u Komise pro financování krajů), že komise se schází pravidelně a dlouhodobě pouze v Jihlavě. Důvod je prostý. Do Jihlavy to mají všichni relativně nejblíže. Ne Praha, ne Brno a již vůbec ne Ostrava, ale Jihlava ¬ Vysočina se stala nejčastějším místem setkání zástupců ze všech krajů České republiky.

A můžeme jít v našem popisu ještě dál. Různé celostátní konference v poslední době například Česko ¬ japonské sympozium chirurgů v Jihlavě nebo sobotní setkání všech krajských zastupitelů za ODS z celé České republiky v Třešti, v blízké budoucnosti zasedání Českého olympijského výboru. To jsou všechno akce, které se mi samy při psaní článku vybavují.

Je tedy zřejmé, že poloha Vysočiny v rámci České republiky a poloha jejího krajského města Jihlavy je naší velkou šancí. Přes všechny problémy s dálnicí D1 je stále více jasné, že naší výhodnou polohou je potenciál dalšího rozvoje Vysočiny a zejména potom Jihlavy významně umocněn.

V nejbližší době bude proto velmi záležet na krajské i obecních samosprávách i na našich podnikatelích, jak této výhody dokážeme využít. Nejdražším zbožím na světových trzích je dnes čas a kvalitní spojení. Pokud budeme umět nabídnout na Vysočině kvalitní podmínky pro podnikání, pro setkání, pokud poskytneme i solidní vedlejší nabídku zdravotních, sociálních a vzdělávacích služeb a společenského vyžití, máme velkou šanci.

Z geografického hlediska se našem území u obce Číhošť nachází geografický střed České republiky. Na našem území se také nachází obec Prostředkovice, která je na poloviční cestě (uprostřed) mezi Prahou a Vídní. Na dálnici D1 je místo, které je na poloviční cestě mezi Prahou a Brnem. Je tedy vidět, že poloha Vysočiny je pro nás velkou šancí. Snažme se tedy, ať se postupně staneme i centrem kvalitního a plnohodnotného života. Předpoklady i podmínky nám historie věnovala v míře nebývale bohaté.

(Autor je hejtmanem kraje Vysočina)